Turistický zocelovací pobyt 2022

Vedení školyDůležité, Ze života školy

Ve dnech 9.6.-10.6.2022 se zúčastnili žáci tříd P2B a MP dvoudenního turistického zocelovacího pobytu v okolí obce Sloup na Českolipsku.

Ve čtvrtek 9.6. se sešli na vlakovém nádraží v Liberci, odkud odjeli vlakem do Zahrádek u České Lípy. K prvnímu zajímavému úseku jsme museli překonat asi tři sta metrů pochodu po silnici, ale odměnou byla několikakilometrová cesta přírodní rezervací Peklo. Plný zážitek z krásného okolí trochu kazil déšť, ale žáci byli upozorněni na to, že akce se koná za každého počasí, takže většina byla opravdu na každé počasí připravena. Déšť nebyl nijak silný a zhruba po hodině jsme mohli pláštěnky, deštníky a peleríny schovat a po celý zbytek akce už nebylo třeba je znovu použít.

Do centra České Lípy jsme šli po zelené značce proti proudu Ploučnice. Zde byla vyhlášena svačinová přestávka.

Po posilnění z vlastních zásob následovala druhá třetina pochodu – ta byla poněkud méně atraktivní – byla celá po asfaltu – procházeli jsme Českou Lípou a zamířili do Svojkova. Na konci cesta strmě stoupala a tak jsme si rádi užili druhou přestávku.

Po přestávce přišla třetí třetina pochodu – tentokrát opět velice hezká – prošli jsme Svojkovským skalním městečkem, došli k rozhledně Na Stráži, prošli přírodním amfiteátrem ve Sloupu a pak už v obci u stánku se zmrzlinou čekali až nám dá pan ředitel, který se stal dobrovolně náčelníkem proviantního zabezpečení a styčným pracovníkem pro převzetí ubytovacího objektu, pokyn, že můžeme přijít do chaty Sloup, kde jsme strávili večer a noc.

Žáci byli vyzváni k rychlému ubytování a chlapci pak dostali za úkol přinést z nedalekého lesa dřevo, protože podle plánu byly k večeři uzeniny opékané na ohni.

Noc proběhla v klidu a ráno čekala žáky snídaně ve formě švédského stolu.

Po vydatné snídani jsme kolem osmé hodiny vyrazili na další pochod. Trasa pochodu se místy kvůli chaotickému turistickému značení dvakrát odklonila od původního plánu. Zajímavé na tom je, že každé z obou zabloudění vedlo ke zkrácení pochodu o cca půl kilometru.

I druhý den jsme procházeli krásnými místy, která zaujala jak žáky, tak i jejich učitele.

Pěší putování jsme ukončili na nádraží v Novém Boru, odkud jsme odjeli vlakem do České Lípy a pak přestoupili na vlak do Liberce.

Podle reakcí, které jsem zaznamenal, se celá akce velice vydařila. Délka i náročnost trasy byly optimální (ani málo, ani moc). Žáci celou cestu absolvovali bez úrazů a zdravotních problémů, přičemž ale byli příjemně unavení. Během celé akce jsme nezaznamenali ani žádné problémy kázeňské