Image

Buduj silnice, přehrady i charakter.

Projektování a konstrukce dopravních staveb

Fascinují tě stavby, bez kterých by svět nefungoval – cesty, mosty, přehrady a letiště? V tomhle oboru stavebnictví se točí obrovské peníze a staví projekty, proti kterým je rodinný dům jako kostka lega. Pokud snadno zvládáš matematiku a svou prostorovou představivostí se můžeš chlubit, pojď studovat Projektování a konstrukci dopravních staveb.

S tímhle oborem budeš pracovat v odvětví, které ovlivňuje miliony lidí a tenhle obor z tebe udělá profesionála, jehož práce bude vidět. Získáš komplexní základy stavitelství a architektury a ve třetím ročníku se zaměříš na projektování a realizaci inženýrských staveb, jako jsou silnice, železnice, mosty nebo tunely.


Přihlas se na střední

Podívej se na předměty

Jak probíhají přijímačky

NÁZEV A KÓD OBORU
36-47-M/01 Stavebnictví

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Projektování a konstrukce dopravních staveb

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední vzdělání s maturitní zkouškou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

Podívej se na důvody

Proč si vybrat tento obor?

Mistr v oboru

Získáš komplexní vhled do dopravních, ale i pozemních staveb. Nabyté znalosti můžeš uplatnit hned v praxi nebo je rozšířit na vysoké škole.

Navrhuj stavby

Naučíš se vytvářet 2D a 3D návrhy v programech ArchiCad a Allplan, které pravděpodobně budeš používat i ve svém budoucím zaměstnání.

3D modelování

Zvládneš tvořit 3D virtuální modely staveb v programu Lumion. S 3D brýlemi si pak navrženou stavbu můžeš projít.

Projektuj stavby

Naučíš se projektovat a realizovat silnice, dálnice, mosty, tunely i přehrady. Získáš i základy geodézie, která je potřeba pro vyměřování staveb.

Ovládni řemeslo

Seznámíš se s různými stavebními materiály, s fungováním provozu na stavbě a vyzkoušíš si základní stavební práce. Ovládneš systém euroCALC.

Praxe i novinky

Držíme se osvědčených stavitelských postupů, ale neuniknou ti ani novinky z oboru. Cenné znalosti a zkušenosti získáš kromě praxí také na odborných exkurzích a workshopech.

Staň se profesionálem v oboru

Co se naučíš?

 • Zvládneš pracovat s moderními digitálními modely staveb. Ty slouží jako databáze informací o stavbě od prvotního konceptu až po její odstranění.
 • Seznámíš se s typologií staveb a stavebními normami, které musí každá budova splňovat.
 • Naučíš se kreslit základní stavební výkresy a číst stavební dokumentaci.
 • Osvojíš si práci s technickými podklady, zvládneš poznávat, využívat i zkoušet vlastnosti stavebních hmot a materiálů.
 • Budeš vědět vše o stavbě a jejich částech, o působení sil a vlivů na stavební prvky a konstrukce.
 • Při geodetických měřeních získáš potřebné měřické dovednosti.
 • Budeš připraven/a i na navrhování a realizaci, případně rekonstrukci nebo adaptaci objektů pozemních staveb.

Hladký start kariéry

Kde se uplatníš?

Silnic a dálnic neustále přibývá, jako mistr oboru se o dobře placenou práci bát nemusíš. Práci najdeš ve stavebních firmách, projektových kancelářích nebo na stavebních úsecích úřadů. Postupně se můžeš vypracovat na projektanta nebo stavbyvedoucího.

A kdyby tě dopravní stavby přestaly bavit, můžeš navrhovat třeba domy – znalostí na to budeš mít dost. S tímhle oborem budeš i skvěle připravený pro další studium na univerzitě.

Názory studentů a absolventů

Co říkají studenti?

Ať už chceš navigovat svět, navrhovat lidem vysněné domy či stavět dálnice, dáme ti možnost splnit si své sny. Podívej se kam zavedla cesta naše absolventy a co si myslí naši studenti.
Přečti si více názorů
Image
Pavel Kučera

absolvent oboru Architektura a konstrukce pozemních staveb, projektant

„Díky průmyslové škole stavební jsem získal příležitost uplatnit se ihned v oboru jako projektant pozemních staveb. Kromě znalostí, které aktivně využívám v mém zaměstnání, jsem si také odnesl mnoho zážitků, na které rád vzpomínám.“
Image
Anna Ivanová

absolventka oboru Projektování a konstrukce dopravních staveb, studentka ČZU

„Stavebka mi dala jak obecný rozhled do stavařiny, tak i konkrétní znalosti potřebné pro moji specializaci na Vodohospodářství. Díky tomu jsem se mohla rozhodnout do jaké části oboru stavitelství po maturitě zavítám.“

  Proč si vybrat Stavebku Liberec?

  Stavěj budoucnost skrze dovednosti a znalosti.
  Přečti si důvody, proč právě naše škola