Návštěva projekční kanceláře Valbek

Jan ŠtěpánekZe života školy

V úterý 28.11.2023 jsme se spolu se studenty 3. ročníku Inženýrských staveb vypravili na návštěvu projekční kanceláře Valbek. Je to společnost, která ve svém oboru patří k největší v naší republice a působí nejen zde, ale i v zahraničí. Má dlouholetou historii v projektování nejen liniových staveb.

Náplní exkurze bylo ukázat studentům co to skutečně obnáší být projektantem, kolik dalších možností uplatnění v oboru se nabízí, jaké softwarové vybavení a technologie se používají.

V prostorách kanceláří Valbeku nás uvítal Ing. Tomáš Kliment spolu se svým kolegou Ing. Jiřím Jínou. Oba zde pracují v ateliéru dopravních staveb. A spolu s nimi i vedoucí Geodezie Ing. Ladislav Jarůšek.

Žákům byla představena nejprve společnost Valbek, do jakých oborů zasahuje její působnost a kde všude by našim absolventům mohla nabídnout pracovní příležitost. Poté jsme byli Ing. Jiřím Jachanem (vedoucí ateliéru Mosty) seznámeni s problematikou mostního stavitelství. Jednalo se o obsáhlou prezentaci týkající se postupu od samotného návrhu až k realizaci.

Následovala ukázka projektování silničních staveb v BIM neboli informačního modelu stavby ve 3D, který má sloužit pro výměnu informací mezi jednotlivými profesemi a následně třeba i pro budoucího správce dokončené stavby.

Poslední část exkurze se týkala moderní geodetické techniky 3D skenování využívané pro získávání přesných dat o stávajících stavbách a území.

Žáci touto exkurzí měli možnost nahlédnout pod pokličku skutečného projekčního procesu, vč. prací, které s tím úzce souvisí. A byla jim nabídnuta možnost stát se součástí tohoto procesu ať už jen na zkoušku v podobě letní brigády nebo jednou v budoucnu na stálo.

Ing. Jana Maděrová Tučková