Odborná exkurze třídy P4A

Ve dnech 11.10. – 12.10.2022 se třída P4A zúčastnila odborné exkurze v Praze.
V úterý 11.10. jsme navštívili jedinečné architektonické a urbanistické dílo meziválečné Prahy – komplex Podolské vodárny a Muzeum pražského vodárenství, skvostnou dominantu, o jejíž architektonickou podobu se zasloužil prof. Antonín Engel. Jde o konstrukční unikát, železobetonovou stavbu, kde se pojí průmyslový význam stavby s monumentální podobou jednoduché obdélníkové stavby s vysokými okny a zdobnou výraznou bílou fasádou, parabolickými oblouky v interiéru a světelnou hrou známou z kostelů – proto častý název Chrám vody.
Z Podolí jsme vystoupali na nedaleký Vyšehrad, kde jsme si prohlédli všechna důležitá místa – nejstarší pražskou rotundu sv. Martina, kostel sv. Petra a Pavla s Vyšehradským hřbitovem a Slavínem, vyšehradské hradby a sady.
Po ubytování na Žižkově jsme absolvovali další část programu – návštěvu observatoře na Žižkovské televizní věži. Panoramatický 360°výhled na Prahu z nejvyšší budovy v Praze s výškou 216m je opravdu působivý. Observatoř se nachází ve výšce 93m nad zemí a nabízí pohled ze tří vyhlídkových kabin.
Ve středu 12.10. nás čekala odborná exkurze mimořádné rekonstrukce budovy bývalého Mezinárodního svazu studenstva – projekt „Pařížská 25“. Jde o velmi luxusní stavbu, která se pyšní největší fládrovou kamennou fasádou z travertinu na světě, v níž se budou nacházet obchody luxusních značek, kanceláře i nadstandartní byty. Zajímavostí bude i podzemní garáž, jediná z budov v Pařížské ulici.
Celou exkurzi jsme zakončili za slunečného počasí na vltavském nábřeží u Čechova mostu, s překrásnou vyhlídkou na Pražský Hrad, Petřín, Letenské sady a další pozoruhodné stavby.