Poznávací zájezd do Anglie 2022

V neděli 19.6. jsme v odpoledních hodinách vyrazili spolu s kolegou Štěpánkem a 25-ti žáky na poznávací zájezd do Anglie. Za 13h jízdy autobusem jsme dorazili do francouzského Calais, kde nás čekal transport Eurotunelem na půdu Velké Británie. Do britského Folkstone trvala cesta krátkých 35 minut a odtud jsme se vypravili rovnou do Londýna.

                V Londýně jsme se nejprve prošli parkem ve čtvrti Greenwich, kde se nachází královská observatoř a prochází tudy nultý poledník. Dále jsme pokračovali k řece Temži, odkud jsme se svezli velmi svižnou lodí až k Tower Bridge.  Nejprve jsme si prohlédli hrad Tower of London, který sloužil rovněž jako pevnost i vězení a nyní jsou zde uloženy korunovační klenoty. Následovala prohlídka blízkého Tower Bridge, kde na nás čekala i dobrodružná procházka po skleněném chodníčku, který spojuje obě věže. Prohlídku jsme ukončili ve strojovně mostu. Od Tower Bridge jsme se vydali procházkou podél břehu řeky Temže, kde se nachází spousta hospůdek a krásných míst k odpočinku. Přes známý pěší most Millennium Bridge jsme přešli na druhý břeh a zamířili rovnou k impozantní katedrále Sv. Pavla. Zde se nám s vypětím sil podařilo vyšplhat do nejvyšších pater kupole a obdivovat překrásný výhled na Londýn. Od katedrály jsme zamířili k našemu autobusu, který nás odvezl do malebného městečka Andover, kde na nás čekaly rodiny. Byl to krásný, ale velmi náročný den.

                Následující ráno jsme se úspěšně všichni sešli u autobusu. Konečně trochu vyspalí a s novými zážitky z rodin jsme se vydali na Warwick Castle – krásný středověký hrad ze 14. století.  Celý komplex je pojatý tak, aby si jej užili i rodiny s dětmi. Je zde spousta doprovodného programu a atrakcí. Z hradu jsme zamířili přímo do Oxfordu, který jsme si prošli a navštívili Christ Church College – tradiční britská kolej, kde se natáčel i Harry Potter. Mohli jsme vidět tzv. hodovní síň, ve které se všechny Bradavické koleje scházely. V celém objektu právě probíhaly závěrečné zkoušky. Oxfordská univerzita patří mezi ty nejnáročnější. Žáci měli možnost si projít centrum města a věnovat se i nákupům. K rodinám jsme se dostali kolem 19h. Někteří studenti konverzovali u večeře, jiní se šli s rodinou projít nebo hráli fotbal na zahradě.

                Další den nás autobus zavezl do malebného městečka Salisbury, kde jsme si prohlídli nádhernou 800 let starou katedrálu Salisbury Catherdral a pokračovali dál směr Stonehenge. Cestou se nám naskytl jedinečný pohled na divoké koně a hříbata. Ke Stonehenge jsme se museli dostat speciální kyvadlovou dopravou, je to turisticky velmi exponované místo. Po cestě zpět do Andover jsme ještě navštívili Národní muzeum motorismu v Beaulieu. Součástí byl velký komplex se zahradami i vláčkem. K vidění zde byly vozidla Jamese Bonda, Mr. Beana, rodiny Weasley či TopGearu. V 19h jsme se opět rozprchli ke svým rodinám.

                Poslední ráno jsme se rozloučili s našimi hostiteli a vyrazili směr Londýn, kde nás čekala další část města. Protože v Británii právě probíhala stávka železničářů, museli jsme bojovat se zácpami, ale nakonec jsme se na místo dostali včas.  Začali jsme v Přírodopisném muzeu odkud jsme využili londýnský doubledecker, který nás dovezl na Piccadilly Circus. Kousek odtud jsme mohli obdivovat čínskou čtvrť Soho. Dále jsme pokračovali pěšky směr Buckinghamský palác, Big Ben a London Eye. Po cestě však už bylo znát naše vyčerpání. Celé dny bylo velmi horko a slunečno a program byl opravdu nabitý. Poslední hodiny v Londýně už byly v duchu velké únavy. Poslední atrakce London Eye, která nám nabídla překrásný výhled na Londýn, stála však za to. Londýnským metrem, jehož vagóny jsou o poznání menší než pražské, jsme se pak dopravili k našemu autobusu.

                Cesta zpět se však pro některé (včetně mě i kolegy) stala nechtěným zážitkem v podobě velkých nevolností. Hodně sluníčka a vyčerpání udělalo své. Ale i přes tento nepříjemný konec, se nám výlet opravdu líbil. Užili jsme si to a musím určitě vyzdvihnout, že žáci byli naprosto vzorní a vysloužili si mnoho pochval od pana průvodce, který nám dělal společnost a poskytoval výklad k jednotlivým místům a památkám.

                Příští rok se opět ráda s našimi studenty vydám na další cesty Anglií.

                Vlasta Rakušanová