Zpráva o průběhu projektového dne

V září uspořádala naše škola odbornou exkurzi v rámci projektového dne mimo školu. Zúčastnily se ho třídy P3B a G3.

Program byl původně náročný, ale kvůli obavám z nákazy corona-virem, jsme museli vynechat pracoviště Zeměměřického úřadu na Pecném a návštěvu kláštera v Sázavě.

Začínali jsme v muzeu sklárny hutě František. Průvodkyně nám vysvětlila postup výroby skla, pohovořila o historii sklářské hutě František a prošla s námi celou obsáhlou expozici.

Na závěr jsme si vyzkoušeli výrobu pískovaného motivu na skleničce – vybrali jsme si pozitiv nebo negativ motivu z široké nabídky, oblepili skleničku a ve speciálním přístroji jsme opískovali její povrch.

Ze sklárny jsme se přesunuli do Ondřejova a navštívili jsme zdejší pracoviště Akademie věd.

Paní průvodkyně nás seznámila s historií místa, provedla nás malými pavilony, kde dříve byly hvězdářské observatoře a nyní tam byly vystaveny staré hvězdářské pomůcky, předměty dokazující spolupráci observatoře s americkými kosmonauty (např. krteček, který byl v kosmu nebo propisovačka vhodná pro stav bez tíže apod.) a fotografie a další předměty, které se používaly pro sledování Slunce a hvězd.

Korunou celé prohlídky byla návštěva našeho největšího teleskopu, který zejména po upozornění na rozměry vypadal vskutku impozantně.

Na závěr jsme si ještě prohlédli několikery kamenné sluneční hodiny a rozhlédli se z kopce po kraji, kde žila kmotra liška, kocour Mikeš a proháněli se bubáci a hastrmani – měli jsme v plánu i muzeum Josefa Lady v Hrusicích, ale bylo už pozdě odpoledne, a proto snad někdy jindy.

Další fotografie jsou zde