Hala roku Junior 2019

V sobotu 26. ledna 2019 proběhla na Fakultě stavební ČVUT v Praze soutěž Hala roku JUNIOR. Jedná se o soutěž pro žáky středních škol z celé republiky, letos se konal již 12. ročník. Opět byly vypsány dvě kategorie. Kategorie A spočívá v tom, že si dvou až tříčlenné týmy připraví soutěžní modely předem ve škole nebo doma. Letos bylo zadání trochu jiné – úkolem bylo vytvořit co nejlepší model věže o výšce min. 1 m. Hodnotil se poměr přeneseného svislého zatížení vůči vlastní hmotnosti modelu. Do výsledného hodnocení se započítávalo maximálně 20 kg přeneseného zatížení.

V kategorii B soutěžící zhotovují modely z přidělených materiálů přímo na fakultě v den soutěže. Pravidla nejsou předem známá. Tentokrát jsme měli za úkol vytvořit za dvě hodiny část haly na rozpětí 1,2 m. Zajímavostí byly jiné materiály, než na jaké jsme zvyklí. K dispozici jsme měli dva dřevěné hranoly, balíček podtácků od limonády a provázek. Opět šlo o co nejefektivnější model (který je lehký a přenese velké zatížení). V poledne začaly atraktivní zatěžovací zkoušky obou kategorií před početným publikem.

Za naši školu soutěžil jeden tým žáků ze třídy P4.B ve složení David Mynář, Vilém Pifl a Filip Vávra. Model, který jsme postavili ve škole, byl v celé soutěži jedinečný. Hlavně konstrukcí, výběrem materiálu, ale i jeho vzhledem. Za svým modelem jsme si hrdě stáli a stát budeme 🙂

Na nejvyšší příčky jsme nedosáhli, ale byla to pro nás další zkušenost a krásně prožitá sobota. Děkujeme panu učiteli Drechslerovi, že tam jel s námi.

 

David Mynář – kapitán týmu Bob na trati